Ben mackenzie dating who is will smith ex wife dating

338 BC - 197 BC Subjugated by Macedonia (under Alexander III "the [Alxandros ho Mgas] 336 BC - Jun 323 BC) 338 BC - 322 BC Hellenic League (League of Corinth), a federation of Greek states under Macedonia.

290 BC 189 BC League of the Aetolians, confederation of Greek city-states in Aetolia in opposition to Macedonia and to the Achaean League.

Despots of Epirus 1204 - 1215 Michal I "Komnins Dokas" (d. c.1253) (Emperor from 1225) 1230 - 1268 Michal II "Komnins Dokas" (d.

's biennial Top 100 Courses in the World Rankings are determined by a 100-strong international panel whose members include major-championship winners, architects, journalists and a cadre of connoisseurs who have played all of the world's top 100 courses.

- Dec 1246 (Latin) Kingdom of Thessalonica (at Salonika). 1987) NSDAP German Military Commander (of 12th Army) - Wilhelm Sigmund List (b. 1971) German Military Commanders of Salonika-Aegean (Saloniki-gis)(in erdzhikov (acting) Mil - Stefan Rachev Klechkov (b. 1945) Non-party British General Officers Commanding III Corps and Commander Land Forces Greece [ - , H. Land Forces and Military Liaison (Greece); from , H. Land Forces (Greece)] - Feb 1946 Sir Ronald Mac Kenzie Scobie (b. Areopagus of Eastern Continental Greece is elected in revolt for Continental Greece, then part of the Aegaean province.

Athens captured by the Ottomans (the Acropolis is finally occupied in Jun 1458). 1460/1470 Achaea, the Peloponnese, and Euboea part of Elayet of Djeza'ir-i Bahr-i Sefid ("Islands of the White Sea" or "Archipelago"). National Assembly convened, superseding the three regional bodies; on a provisional constitution is adopted, regional bodies are abolished on (see Greece above).

Areopagus of Eastern Continental Greece is elected in revolt, for Continental Greece, then part of the Aegaean province. 1868) Con Kolokotrnis Italian Plenipotentiary (in Athens) - Pellegrino Ghigi (b. 1995) PNF Italian Military Commanders Greece (in Athens) (in Epirus, Thessaly, Peloponnese, Attica, Corfu, Cephalonia, Leucadia, Ithaca, Paxos, Zante, Euboea, Naxos, Cyclades, Samos, and Eastern Crete [Lasithi prefecture]) - Carlo Geloso (b. 1575 Ottoman Sultan appoints a representative to be resident in Mount Athos at Karys. 1494) 1494 - 1500 interregnum 1500 - 1511 Francesco III (d. 1576) Russian Commanders of the Aegean Sea - Konstantnos Mousoros (b.

National Assembly convened, superseding the three regional bodies; on a provisional constitution adopted, regional bodies abolished on . K., French, Russian intervention, ending Egypt intervention. Greece to be autonomous within Ottoman Empire (by U. Ottomans defeated at Petra in the final battle in the Greek War of Independence (Ottoman garrison leaves the Acropolis ). 1593 The last reference to the institution of the Prtos as the Athonites' supreme administrative and spiritual authority. 1453) 1447 - 1453 Niccol di Syra -Regent 1453 - 1463 Guglielmo II (b. 1511) 1511 - 1517 Antonio Loredano -Governor 1517 - 1564 Giovanni IV (b.

Greece takes possession of the Mount Athos peninsula during the First Balkan War - Bulgaria lands 70 troops at Athos to take up positions at Zographou and Hilandar monasteries, until they are ejected by Greece following start of the Second Balkan War. 1715) 1695 - 1698 Angelo Lazari 1698 - 1700 Luigi Foscari 1700 - 1702 Francesco Donato 1702 - 1705 Pellegrino Pasqualigo 1705 - 1707 Giovanandrea Pasqualigo 1707 - 1709 Marco Venier 1709 - 1711 Francesco Moro 1711 - 1714 Marco Barbarigo 1714 - 1715 Francesco Tiepolo 1693 - 1695 Bartolommeo Moro 1695 - 1697 Luigi Querini 1697 - 1698 Michele Magno 1698 - 1701 Pietro Marcello 1701 - 1704 Antonio Minio 1704 - 1706 Girolamo Marcello 1706 - 1709 Antonio Foscarini 1709 - 1710 Nicol Melli 1710 - 1713 Vincenzo Pasta 1713 - 1715 Federigo Badoer 1715 Lodovico Diedo 1693 - 1696 Giovanni Querini 1696 - 1698 Pellegrino Pasqualigo 1698 - 1701 Girolamo Marcello 1701 - 1703 Giovanni Pizzamano 1703 - 1705 Francesco Moro 1705 - 1707 Luigi Basadonna 1707 - 1710 Giovanni Badoer 1710 - 1712 Vincenzo Badoer 1712 - 1714 Nicol Querini 1714 - 1715 Costantino Loredano 1693 - 1693 Domenico Diedo 1693 - 1696 Marco Pisani 1696 - 1698 Stae Balbi 1698 - 1700 Imperiale Contarini 1700 - 1702 Giovannandrea Pasqualigo 1702 - 1704 Marco Venier 1704 - 1706 Vincenzo Pasta 1706 - 1709 Marcantonio Trevisano 1709 - 1711 Angelo Orio 1711 - 1712 Bartolommeo Moro 1712 - 1714 Leonardo Bondumier 1714 - 1715 Nicol Melli (2nd time) Jul 1840 - Nov 1845 Namik Pasha Nov 1845 - Feb 1846 Kirimli Musa Safveti Pasha Feb 1846 - Jan 1847 Mezarcizade Mehmed Ziyaeddin Pasha (1st time) Jan 1847 - Sep 1848 Kibrisli Mehmed Emin Pasha (b. 1871) Sep 1848 - Feb 1849 Mezarcizade Mehmed Ziyaeddin Pasha (2nd time) Feb 1849 - Feb 1851 Abdurrahman Sami Pasha Feb 1851 - Feb 1854 Mehmed Celaleddin Pasha Feb 1854 - May 1854 Ali Riza Mehmed Pasha May 1854 - Mar 1855 Ramazanoglu Mehmed Ismet Pasha Mar 1855 - Nov 1857 Pepe Mehmed Emin Pasha May 1858 - Aug 1858 Hseyin Hsn Pasha (d. 1871) Jul 1840 - Jul 1843 Kizilhisarli mer Pasha Jul 1843 - Oct 1843 Sirozlu Ibrahim Pasha (d.

Apr 1941 - Sep 1943 Alkividis Diamntis (Alcibiadi Diamandi)(b. 1948) and Niklaos Matosis (communities in Axis occupied northern Greece. af.1363) 1338 - 1345 part of Byzantine Empire 1345 - 1355 part of Serbia 1355 - 1359 Nikifros V "Dokas" (2nd time) (s.a.) 1359 - 1366 Symen Oresis (= Simeon Uro) (b.

This unsuccessful episode is sometimes retrospectively referred to as the "Autonomous State (or Principality) of Pindus." 1945 Expulsion of the Cham Albanians from Greece for collaboration with the German and Italian occupation.

New Style was introduced in Greece effective 15 Feb/. 1863 Rumania confiscates the income of the dependencies of Mount Athos in Rumania.

President of the Peloponnesian Senate (in Tripolits [Trpoli]) - Theodritos Vasileou Vresthnis (b. 1843) Non-party President of the Senate of Western Greece (in Mesolngi) - Alxandros Nikolou Mavrokordtos (b. 1865) Mod President of the Areopagus of Eastern Continental Greece (in Slona [mfissa]) - Thedoros Georgou Ngris (b. 1824) Non-party (in rebellion) President of the Administrative Committee - Ionnis Mara Avgoustnos Antonou (b. 1857) Con Kapodstrias (= conte Giovanni Maria Agostino di Antonio Capo d'Istria) President of the Greek Government - Ionnis Mara Avgoustnos Antonou (s.a.) Con Kapodstrias Governor - Ionnis Mara Avgoustnos Antonou (s.a.) Con Kapodstrias - Gergios Konstantnou Tsolkoglou (b. 1873 Russia seizes the income of the dependencies of Mount Athos in Bessarabia (Moldova) and the Caucasus.

Search for ben mackenzie dating:

ben mackenzie dating-47

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

One thought on “ben mackenzie dating”